Zyrtari i Kremlinit: Uashingtoni nënvlerëson fuqinë tonë bërthamore

Nikolai Patrushev ka paralajmëruar se Rusia ka armët për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara, nëse ekzistenca e saj kërcënohet.

Komentet e sekretarit me ndikim të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, janë të fundit nga një zyrtar i lartë rus për të ngritur spektrin e një përballjeje bërthamore midis Moskës dhe Uashingtonit, diçka që Kremlini thotë se dëshiron ta shmangë.

“Politikanët amerikanë të bllokuar nga propaganda e tyre mbeten të sigurt se, në rast të një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë, Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të kryejnë një sulm parandalues raketor, pas të cilit Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përgjigjet.

Kjo është marrëzi dritëshkurtër dhe shumë e rrezikshme,” tha Patrushev për gazetën shtetërore Rossiiskaya.

“Rusia është e duruar dhe nuk frikëson askënd me avantazhin e saj ushtarak. Por ajo ka armë moderne unike të afta për të shkatërruar çdo kundërshtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, në rast të një kërcënimi për ekzistencën e tij”, shtoi ai./albeu.com


Shtuar 27.03.2023 14:27