Washington Post: Opozita gati të vijë në pushtet

Të dhënat fillestare të sondazhit të daljes në zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë të Dielën sugjerojnë se Partia Socialiste në pushtet është në një garë të ngushtë me Partinë Demokratike të opozitës.

Sondazhi i daljes për Euronews Albania nga MRB, pjesë e Grupit Kantar me qendër në Londër, projekte që socialistët e krahut të majtë do të fitojnë rreth 44% të votave ndërsa demokratët pritet të kapin rreth 42%.

Sipas WP, rreth 3.6 milion votues me të drejtë vote në Shqipëri dhe jashtë votuan për të zgjedhur 140 ligjvënës për një mandat katër-vjeçar në kombin ballkanik.

“Procesi u karakterizua nga një situatë e qetë, siguri dhe integritet,” tha Ilirjan Celibashi, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ai tha se fituesi do të dihet për 48 orë.

Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, po pret me padurim të nisë negociatat e anëtarësimit të plotë me Bashkimin Evropian me 27 anëtarë më vonë këtë vit dhe votimi i së Dielës konsiderohet një moment kyç në atë rrugë.

Shpresa është që zgjedhjet e 10-të parlamentare të Shqipërisë post-komuniste të jenë të lira dhe të ndershme. Deri më sot, votimi gjithmonë është shoqëruar nga parregullsi.

Pjesëmarrja paraprake e Dielë ishte pothuajse 48%, pak më e lartë se katër vjet më parë.

Kishte ca anomali. Makineritë e identifikimit elektronik nuk kanë funksionuar në 167 nga 5,199 vendvotime pasi asnjë operator nuk i ka gjetur në ato zona të largëta, sipas Celibashi.

Kishte disa përpjekje për të fotografuar fletët e votimit, gjë që nuk lejohet me ligj, dhe disa argumente fizike midis mbështetësve politikë kundërshtarë.

Kryeministri Edi Rama i Socialistëve, të cilët po kërkojnë mandatin e tyre të tretë radhazi, dëshiron të rritë përpjekjet e Shqipërisë në turizëm, energji, bujqësi dhe projekte dixhitale.

Lulzim Basha i Demokratëve akuzon qeverinë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar dhe ka premtuar taksa më të ulëta, paga më të larta dhe më shumë mbështetje sociale.

Përballjet midis mbështetësve arritën kulmin të mërkurën në qytetin qendror të Elbasanit, ku një aktivist i Partisë Socialiste vdiq. Policia tha se viktima u qëllua, gjoja nga një anëtar i Partisë Demokratike, gjatë një debati.

Megjithëse zyrtarisht i paanshëm, Presidenti Ilir Meta është kthyer në një kundërshtar të fortë të qeverisë, duke akuzuar Ramën për përqendrimin e pushteteve legjislative, administrative dhe gjyqësore në duart e tij dhe drejtimin e një “regjimi kleptokratik” që ka goditur reagimin pandemik të Shqipërisë dhe ka vonuar integrimin e vendit në BE.

Shumë vëzhgues të huaj nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë dhe ambasadat perëndimore monitoruan votimin.

Ambasadori amerikan Yuri Kim, i cili monitoroi zgjedhjet, u kërkoi kandidatëve dhe liderëve politikë “të pranojnë gjykimin e votuesve kur numërimi të përfundojë”. Ambasadori i BE Luigi Soreca gjithashtu u bëri thirrje liderëve politikë të respektojnë “zërin e qytetarëve shqiptarë”.

Shqipëria ka parë një rënie të ndjeshme të rasteve të përditshme të koronavirusit gjatë javës së kaluar, megjithë tubimet politike që u mbajtën në të gjithë vendin. Më shumë se 400,000 njerëz kanë marrë një goditje vaksine. Një shtetrrethim brenda ditës është zbatuar me kufizime në tubime dhe veshje të detyrueshme të maskave.


Shtuar 25.04.2021 21:18