Vritet me thikë gazetari (FOTO LAJM)

Gazetari investigativ, Jeff German është vrarë me thikë jashtë shtëpisë së tij në Las Vegas.

Sipas autoriteteve vendase, gazetari është vrarë pas një sherri që dyshohet se është bërë jashtë banesës së tij.

Gjithashtu bëhet me dije se autori i vrasjes është në kërkim nga policia, shkruan The Guardian.

“Ne besojmë se sherri ka ndodhur jashtë shtëpisë”, u tha gazetarëve Dori Koren, një zëdhënëse e policisë në Las Vegas.

Ndërsa Glenn Cook, redaktori ekzekutiv i Revieë-Journal, tha se German nuk u kishte komunikuar drejtuesve të gazetave ndonjë shqetësim për sigurinë e tij ose ndonjë kërcënim të bërë kundër tij.

Jeff German punoi për revistën Revieë Journal për 12 vite, dhe para kësaj ai kaloi dy dekada duke punuar për Las Vegas Dream. Ai ishte i njohur për historitë rreth skandaleve politike, si dhe për mbulimin e të shtënave masive të vitit 2017 në një festival muzikor që vrau 60 dhe plagosi më shumë se 400.

Kolegët e kujtuan gjermanin si një gazetar që mbulonte krimin e organizuar, aktivitetin ekstremist në Nevadën jugore, dhe korrupsionin në industrinë e lojrave./albeu.com/