Ushqimet në të cilat gjejmë antioksidantët e nevojshëm për shëndetin

Antioksidantët janë substanca që mbrojnë qelizat e trupit tonë nga efektet e radikalëve të lirë dhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.

Trupi ynë ka mekanizma për të neutralizuar radikalet e lira, megjithatë ushqimi gjithashtu duket se është në gjendje të kontribuojë në këtë përmes përbërësve të ndryshëm.

Antioksidantët ushqimorë më të njohur dhe të fuqishëm përfshijnë vitaminën C, vitaminën E dhe karotenoidet si β-karoteni, likopeni dhe luteina.

Antioksidantë të tjerë janë seleni, polifenole, taninet dhe linjat.

Ku t’i gjeni:

Ka qindra, në mos mijëra, substanca që veprojnë si antioksidantë, nga vitamina C te flavonoidet dhe polifenolët. Një gamë e gjerë e ushqimeve bimore sigurojnë antioksidantë, kështu që ato janë lehtësisht të arritshme. Disa nga burimet kryesore përfshijnë:

 • Manaferrat.
 • Kakao.
 • Bimë dhe erëza.
 • Fasulet.
 • Angjinarja.
 • Mollët.
 • Arrat.
 • Qershitë.
 • Perimet me gjethe jeshile të errët.
 • Kafe dhe çaj.
 • Drithërat e plota.
 • Rrushi.
 • Domatet.
 • Patatet dhe patatet e ëmbla.
 • Avokado.
 • Shega./albeu.com

Shtuar 18.06.2021 14:56