Trupat e njerëzve rrugëve, ekspertët francezë zbarkojnë në Bucha për të mbledhur provat

Pas masakrës ndaj civilëve në Bucha, anëtarët e departamentit të mjekësisë ligjore të Xhandarmërisë Franceze ndodhen në një qytet afër Kievit për të mbledhur prova.

Protesta në mbarë botën u mbajtën pas masakrës në fjalë, pasi të vrarët u gjetën rrugëve, ndërkohë që forcat ruse u tërhoqën nga qyteti.

Ekipi francez, i cili përfshin ekspertë mbi balistikën, eksplozivët dhe testimin e shpejtë të ADN-së, po kontribuojnë në një hetim të Gjykatës Penale Ndërkombëtare.

Ata u panë duke parë teksa gërmonin dheun nga një varr i cekët dhe nxirrnin jashtë ato që dukej se ishin kufoma të mbështjella me një batanije portokalli.

Prokurorja e Përgjithshme Iryna Venediktova tha, duke cituar dëshmitarët, se mbetjet ishin pjesët e djegura të trupit të një gruaje dhe dy fëmijëve të saj.

Ukraina ka akuzuar trupat ruse për vrasjen e qindra civilëve në Bucha, megjithëse organizatat e lajmeve nuk kanë qenë në gjendje të verifikojnë në mënyrë të pavarur numrin e viktimave. Rusia ka pretenduar se imazhet e trupave të pajetë janë të rreme./albeu.com/