Tajvani: Tensionet me Kinën, më të këqijat në 40 vite

Tensionet me Kinën janë më të këqijat në 40 vjet, tha ministri i Mbrojtjes së Tajvanit, duke paralajmëruar për rrezikun e një sulmi aksidental mes dy vendeve.

Komentet e Chiu Kuo-cheng erdhën pasi Kina dërgoi një numër rekord avionësh ushtarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit për katër ditë rresht.

Tajvani e konsideron veten një shtet sovran. Sidoqoftë, Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur.

Zona e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, të cilën Kina po monitoron për kërcënime, shtrihet në një zonë që mbulon ngushticën e Tajvanit dhe një zonë të madhe të kontinentit kinez. Ata i konsiderojnë avionët që kalojnë një linjë jozyrtare midis Kinës dhe Tajvanit si një inkursion.

Chiu paralajmëroi gjithashtu se Kina do të ishte e aftë të bënte një pushtim në shkallë të plotë të ishullit deri në vitin 2025.

Ai po fliste kur një komitet parlamentar në Taipei konsideroi një faturë të shpenzimeve të mbrojtjes prej shumë miliardë dollarësh për ndërtimin e raketave dhe anijeve luftarake.

Duke pranuar se Kina tashmë ka kapacitetin për të pushtuar, ai tha se një veprim i tillë do të bëhet më i lehtë në vitet e ardhshme, megjithëse nuk dha detaje./albeu.com


Shtuar 6.10.2021 15:39