Shkatërrohet simboli i miqësisë Rusi-Ukrainë (FOTO LAJM)

Një statujë që dikur përfaqësonte miqësinë midis Ukrainës dhe Rusisë është rrëzuar në Kiev.

Monumenti i madh në qendër të kryeqytetit ukrainas u urdhërua të hiqej nga kryetari i qytetit, Vitali Klitschko, i cili tha se “Rusia shkatërroi jetën normale të miliona ukrainasve dhe shkatërroi paqen në Evropë”.

Turma njerëzish u mblodhën për të parë se si statuja u çmontua, me disa prej tyre që brohoritnin në momentin e shkatërrimit të saj.