Shërthimi i frikshëm i vullkanit tmerron banorët, hiri “pushton” gjithçka (VIDEO)

Një vullkan shpërtheu në ishullin indonezian Java.

Shtëllunga e madhe e hirit, e dalë gjatë shpërthimit, ka mbuluar fshatra të tërë dhe ka arritur në një lartësi të madhe.

Agjencia lokale e lajmeve Antara tha se një shi i dendur i hirit vullkanik ka pushtuar gjithçka në zonat përreth.

Sipas BBC, banorët pranë malit Semeru në Javan lindore janë larguar dhe ekipet e shpëtimit po udhëtojnë në zonën e prekur.

Ndërkohë autoritetet e kontrollit ajror paralajmëruan kompanitë e fluturimeve se hiri vullkanik mund të ngjitet deri në 15 mijë metra, gjë që mund të vendos në rrezik fluturimet mbi zonë.

Shumë prej banorëve vendas e kanë cilësuar ndodhinë si “fundin e botës”./albeu.com/


Shtuar 4.12.2021 13:14