SHBA po planifikon vaksinimin e fëmijëve të moshës 5-11 vjeç me Pfizer

Shtëpia e Bardhë njoftoi sot se planifikon të fillojë vaksinimin 28 milionë fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç, muajin e ardhshëm me vaksinën anti-Covid, Pfizer.

Një komitet i ekspertëve të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Smëundjebe (CDC) pritet të takohet në 2 dhe 3 nëntor, dhe rekomandimi i Autoritetit pritet të dalë shumë shpejt pas asaj date.

Nëse do të hapet drita jeshile, vaksinat do të jenë të disponueshme në spitale pediatrike, por edhe në shkolla, tha Shtëpia e Bardhë./albeu.com


Shtuar 20.10.2021 16:25