Pse nuk duhet të flini në aeroplan gjatë nisjes dhe uljes?!

Nevoja për të fjetur në aeroplan mund të vijë si pasojë e lartësisë apo shtypjes, dhe ju mund të flini pavarësisht sa jo komode mund të jenë karriget.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të përpiqeni të mos flini gjatë kohës që avioni ulet apo kur fillon të niset.

Gjatë këtyre fazave të fluturimit, shtypja e ajrit ndryshon në mënyrë të shpejtë dhe nëse nuk jeni të gatshëm kjo mund t’i shkaktojë dëme veshëve.

Zakonisht në veshë ka një flluskë ajri që ka presion të njëjtë sikurse edhe ajri i jashtëm, por kur ndodh ndryshimi i presionit të ajrit, atëherë personi ndien se si ajri shtyp timpanet e veshëve.

Këtë e ka konfirmuar Angela Chalmers, farmaciste britanike, e cila njëkohësisht sugjeron që të hani çamçakëz apo të pini ujë gjatë këtyre fazave.

Gjithashtu, aftësia për të parë nga dritarja ka tendencë të relaksojë disa pasagjerë./Albeu.com/

 


Shtuar 28.05.2023 23:01

Tags: ,