Përvjetori i Çlirimit të Kosovës, Basha: Mirënjohje për ata që dhanë jetën për liri

Sot shënon 22-vjetori i Çlirimit të Kosovës, nga trupat sero-malazeze. Përmes një postimi në Facebook, kreu i PD-së Lulzim Basha ka kujtuar 12 qershorin e 1999. Ai shkruan se, është një ditë krenarie kombëtare dhe shpreh mirënjohje për ata që dhanë jetën për liri.

Postimi i Lulzim Bashës:

“22 vite më parë Kosova shënoi ditën e parë të lirisë, çlirimin e saj!

Në këtë ditë krenarie kombëtare, mirënjohja më e thellë shkon për bijtë dhe bijat e Kosovës që dhanë jetën për liri, për lidershipin e Presidentit historik, Ibrahim Rugova, për luftën heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe simbolit të saj, Komandantit Legjendar, Adem Jashari.

Në këtë rrugëtim plot sakrifica dhe shpresë drejt ëndrrës së çlirimit, shqiptarët do t’u jenë përjetë mirënjohës aleatëve tanë strategjikë, vendeve anëtare të NATO-s të udhëhequr nga SHBA, e të gjithë partnerëve.

Liria dhe shteti i Kosovës janë kontribut i përbashkët i shqiptarëve dhe partnerëve të saj. E ardhmja e Kosovës, si një shtet i fortë, demokratik, anëtar i NATO-s dhe BE-së, do ndërtohet bashkarisht me partnerët dhe aleatët tanë”./albeu.com

Shtuar 12.06.2021 13:22