Përplasje mes bandave në burgun famëkeq të Ekuadorit, 68 të vdekur

Të paktën 68 veta kanë humbur jetën në trazirat në burgun famëkeq të Ekuadorit “Litoral” që ndodhet në qytetin e Guayaquil.

Përleshjet kanë filluar të premten, thuhet në njoftimin zyrtar.

Njësitë taktike të policisë që hynë në ndërtesat e burgut gjetën armë, eksplozivë dhe tehe, thonë raportet, ndërsa zyrtarët thonë se kanë marrë kontrollin e burgut.

Gati 300 të burgosur kanë vdekur deri më tani këtë vit në burgjet e vendit dhe dhuna e lidhur me bandat e shtatorit ishte më e keqja në historinë e Ekuadorit.

Rreth 119 të burgosur humbën jetën gjatë një përleshje në burgun Litoral, më 28 shtator./albeu.com


Shtuar 14.11.2021 15:41