Moska pranon se ka kryer sulm masiv në objektet kryesore në Ukrainë

Rusia ka thënë se ka kryer një “sulm masiv” në furnizimin me energji elektrike dhe infrastrukturën kritike të Ukrainës të enjten në mëngjes, raporton agjencia e lajmeve Interfax.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte përdorur armë me precizion të lartë për të shuar furnizimet me energji në disa rajone të Ukrainës.

Ai pretendoi se sulmet kishin ndërprerë prodhimin dhe riparimin e pajisjeve ushtarake dhe lëvizjen e trupave rezervë.

Ukraina dje pretendoi se kishte rrëzuar 54 nga 69 raketat e lëshuara nga Rusia në mëngjes herët, por të paktën katër persona u vranë.

Të enjten, 90% e njerëzve në qytetin perëndimor të Lviv dhe 40% e atyre në Kiev ishin pa energji elektrike./albeu.com


Shtuar 30.12.2022 12:02