Mbyllet takimi me delegacionin e Senatit amerikan, Basha: Ju them 3 çështjet që u diskutuan

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur pas mbledhjes që kishte me një delegacion të Senatit amerikan dhe ambasadores Yuri Kim.

Fjala e Lulzim Bashës:

Njëra ka të bëjë me demokracinë shqiptare, udhëkryqin në të cilin ndodhet në veçanti pas masakrës zgjedhore për të rikthyer Shqiërinën ë shinat e demokracisë. Përmes një vendi që është demokratik ku nuk goditet dhe burgoset i pamunduri por ndëshkohet politikani i korruptuar dhe bosi i korrupsioneve, të krijojmë një klimë investimesh.

Çështja tjetër ka të bëjë me rajonin për situatën e provokuar nga miniszmi serb për të përforcuar për të ndalur kundërvënien e forcave joperëndimore, për stabilititetin paqen dhe ruajtjen e paqes në Kosovë dhe njohjen e këtij vendi. Miqtë u interesuan për anëtarësimin e Shqipërisë në BE dhe për mosfunksionin e krijuar nga autokratët e Ballkanit. Janë fajtorët e vetëm për harxhimin e kaq shumë shamapnjë kur jemi jashtë Evropës./albeu.com