Kryevepra e fundit e Gustav Klimt shitet për 108.4 milionë dollarë

Piktura e fundit e Gustav Klimt është shitur për 85.3 milion £ (108.4 milion dollarë), duke e bërë atë veprën më të vlefshme që është arritur të shitet ndonjëherë në ankand në Evropë.

Zonja me një Fan (Dame mit Fächer) iu shit një koleksionisti nga Hong Kongu, i cili triumfoi në një luftë me oferta katërpalëshe në Sotheby’s.

Portreti i gruas pa emër ishte ende në një kavalet në studion e Klimt kur piktori vdiq në 1918.

Ai tejkaloi vlerësimin e tij prej 65 milionë paund në një ankand që zgjati 10 minuta.

Piktura, e përshkruar si “një kryevepër e një artisti në kulmin e fuqive të tij”, ka ndikime të forta aziatike dhe është pjesë e tendencës japoneze, e cila i referohet ndikimit të artit dhe dizajnit japonez midis artistëve të Evropës Perëndimore.

Ai gjithashtu përmban disa motive kineze duke përfshirë feniksin, një simbol i pavdekësisë dhe rilindjes, dhe lule zambak uji që nënkuptojnë dashurinë.

Helena Neëman, kryetarja e Sotheby’s Europe dhe drejtuesja mbarëbotërore e artit impresionist dhe modern, tha: “Dame mit Fächer është portreti i fundit i krijuar nga Gustav Klimt para vdekjes së tij të parakohshme, kur ishte ende në kulmin e tij artistik dhe duke prodhuar disa nga veprat më të arrira.

“Shumë nga ato vepra, sigurisht portretet për të cilat ai njihet më së shumti, ishin porosi. Megjithatë, kjo është diçka krejtësisht e ndryshme, një turne teknik, plot eksperimente që shtyjnë kufijtë, si dhe një odë e përzemërt për bukurinë absolute.”

Zonja me një fan është ndër portretet e pakta të Klimt, një figurë udhëheqëse e lëvizjes së artit të Ndarjes së Vjenës, që janë në pronësi private. Është shitur për herë të fundit në vitin 1994, kur arriti në 11.6 milionë dollarë (9 milionë paund).

Piktori simbolist austriak është më i njohur për punën e tij në kanavacat e veshura me fletë ari si Puthja, 1907-8, dhe Portreti i Adele Bloch-Bauer I, 1907./Albeu.com./

 


Shtuar 28.06.2023 09:17