“Kokainë me pastërti të lartë”, sekuestrohen 745 kg “miell” në portin e Adriatikut në Kroaci

Policia kroate tha të mërkurën se kishte sekuestruar 745 kg kokainë të fshehur në kontejnerë në portin verior të Adriatikut të Rijekës gjatë një muaji e gjysmë.

Sipas tyre kjo është sasia më e madhe e drogës e sekuestruar ndonjëherë.

Kokaina e sekuestruar vlerësohet të jetë më shumë se 20 milionë euro (21.4 milionë dollarë).

Droga erdhi nga Amerika e Jugut, me Kolumbinë, Bolivinë dhe Perunë që janë prodhuesit kryesorë, thanë zyrtarët.

“Është kokainë me pastërti të lartë,” tha Hari Brnad, kreu i administratës së policisë kantonale Primorsko-Goranska.

“Në varësi të dërgesës, pastërtia është midis 80% dhe 90%.

Brnad tha se rreth 900 kg kokainë ishin kapur në kontejnerët e Rijekës gjatë vitit të kaluar dhe se policia rajonale ka bashkëpunuar ngushtë me agjencitë evropiane Frontex dhe Europol./Albeu.com/


Shtuar 8.06.2023 11:03