Ke ftohte? Kjo pije natyrale ul temperaturën dhe relakson rrugët e frymëmarrjes

Majdanozi është një bimë erëzore mesdhetare, e cila për shkak të gjetheve të tij jeshile të ndezura shpesh luan një rol të madh në dekorimin e ushqimit, por nuk është thjesht një zbukurim, por një ilaç nga natyra.

Majdanozi rekomandohet gjithashtu si një pije ideale në luftën kundër temperaturës, sëmundjeve të veshkave, sëmundjeve të traktit urinar, diabetit, inflamacionit të syve, pickimeve, pickimeve, madje edhe impotencës.

Aftësia e kësaj bime për të stimuluar nxjerrjen e lëngjeve nga trupi është e mahnitshme, ndaj është shumë e dobishme për shëndetin e veshkave dhe të gjithë rrugëve urinare, shkruan albeu.com.

Rrënja e majdanozit vepron si diuretik, prandaj përdoret për të trajtuar forma të ndryshme të grumbullimit të tepërt të lëngjeve në trup.
Përveçse stimulon nxjerrjen e lëngjeve, stimulon edhe nxjerrjen e kripërave në organizëm dhe ndikon në uljen e presionit të gjakut. Për arsye të ngjashme, mund të ndihmojë në luftimin e obezitetit.

Më pas, çaji i aguliçes rrit elasticitetin e enëve të gjakut, gjë që redukton rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zakonshme kardiovaskulare.

Receta e çajit të majdanozit

Hidhni një lugë çaji fara, gjethe ose rrënjë aguliçe me 200 ml ujë të vluar, lëreni për 10-15 minuta dhe kullojeni.

Pini çaj të nxehtë midis vakteve 2-4 herë në ditë. /albeu.com/

Shtuar 29.01.2022 14:29