Katër arsye pse duhet të konsumoni kos

Përveç kalciumit dhe proteinave, kosi duhet ngrënë sepse përmban baktere të ashtuquajtura “të mira”, të cilat mbështesin funksionimin e duhur të zorrëve dhe sistemit imunitar, përmirësojnë tretjen dhe mbrojnë nga depresioni.

Këtu janë katër arsye për të ngrënë kos:

  1. Sipas disa studimeve, konsumi i rregullt i kosit dhe produkteve të qumështit me pak yndyrë na mbron nga rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit
  2. Studimi më i vjetër në mbi 120,000 njerëz që nuk ishin obezë , dhe as nuk vuanin nga sëmundje kronike, treguan se konsumimi i rregullt i kosit i mbronte ata nga shtimi i peshës, ndoshta për shkak të ndryshimit të mikrobiomës së zorrës.
  3. Studime të tjera kanë treguar se konsumimi i kosit për katër javë sjell përfitime për trurin.
  4. Probiotikët e kosit zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në njerëz tek njerëzit që hanë vetëm dy racione në javë./albeu.com

Shtuar 12.07.2021 13:33