Gazetarja hyn në histori si personi i parë me tatuazh në fytyrë që prezanton lajmet (FOTO LAJM)

Një gazetare në Zelandën e re ka hyrë në histori si personi i parë me tatuazh në fytyrë që prezanton lajmet.

Mediat e huaja raportojnë se Oriini Kaipara u vlerësua dhe fitoi shumë zemra në internet nga njerëzit që theksonin se sa rëndësi ka përfaqësimi i vetes.

Oriini Kaipara, 37 vjeç ka një tatuazh etnik në mjekër, e cila mbahet nga gratë maori të quajtur moko kauae. Kaipara shpjegoi se ajo e bëri tatuazhin në vitin 2017 pasi një test i ADN-së zbuloi se ajo ishte 100 për qind Maori. Moko kauae përfaqëson një rit kalimi, duke shënuar kalimin midis vajzës dhe moshës madhore dhe simbolizon një proces personal transformimi./albeu.com/


Shtuar 30.12.2021 16:00