E padëgjuar më parë! Rusia mban zi për anijen “Moska” që u fundos në Detin e Zi

Dhjetëra njerëz u mblodhën dje në qytetin e Krimesë të Sevastopolit për të vajtuar për fundosjen e anijes së Flotës së Rusisë në Detin e Zi, të cilën rusët e kishin si simbol të  shpresës, ringjalljes dhe fuqisë deri në fundin e saj, raporton Reuters.

Disa u përqafuan dhe të tjerë vendosën lule në kujtim të kryqëzorit të raketave Moskva në një monument të themelimit të marinës ruse të vitit 1696 në qendër të Sevastopolit, selia e Flotës së Detit të Zi.

Moska, e cila aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, tha se anija u mbyt ndërsa po tërhiqej në dete të stuhishme pas një zjarri të shkaktuar nga një shpërthim municioni.

Ukraina tha se një nga raketat e saj e kishte shkaktuar fundosjen e anijes./albeu.com