Dokumenti i policisë me detaje për sigurinë e Biden përfundon në rrugë

Përpara fjalimit të Presidentit Joe Biden mërkurën në Belfast, policia lokale humbi një dokument që detajonte informacione të ndjeshme sigurie në lidhje me vizitën e presidentit në Irlandën e Veriut

Një banor vendas besohet se e ka gjetur dokumentin në një rrugë në Belfast, tha një zyrtar amerikan i zbatimit të ligjit, duke konfirmuar vërtetësinë e letrës në kushte anonimiteti.

Dokumenti përmbante emra të policisë së Belfast-it dhe postime, por asgjë nuk lidhej me operacionet e Shërbimit Sekret, i cili mbikëqyr sigurinë e presidentit gjatë udhëtimeve të huaja, apo planet e tij të sigurisë.

Shkelja e sigurisë erdhi pasi kërcënimi nga terrorizmi në Irlandën e Veriut u konsiderua “i rëndë” për vizitën e Biden për të shënuar 25 vjetorin e Marrëveshjes së së Premtes së Mirë, e cila i dha fund tre dekadave të luftës civile në Irlandën e Veriut. /albeu.com


Shtuar 13.04.2023 09:17