Djali i Presidentit Biden pritet të pranojë fajësinë për krime tatimore dhe armëmbajtje pa leje

Djali i Presidentit amerikan, Joe Biden, Hunter Biden pritet të deklarohet fajtor për dy krime; shkelje me tatimet dhe posedim të paligjshëm të armeve ndërsa ishte përdorues droge pas një hetimi 5-vjeçar.

Prokurori i SHBA në Delaware ka paraqitur dokumente që tregojnë se është arritur një marrëveshje për pranimin e fajësisë.

Kushtet e marrëveshjes ka të ngjarë ta mbajnë atë jashtë burgut.

Republikanët kryesorë e kanë quajtur atë dëshmi të një “sistemi drejtësie me dy nivele”.

Në teori, djali i presidentit ende përballet me një dënim maksimal prej një viti burg për secilën nga akuzat tatimore dhe 10 vjet burg për akuzën e armës, tha departamenti i drejtësisë në një deklaratë.

Marrëveshja përfundimtare duhet të miratohet nga gjyqtari i çështjes, i cili gjithashtu do të përcaktojë dënimin e tij.

Është e paqartë se kur Hunter Biden do të paraqitet në gjykatë për të deklaruar fajësinë për akuzat tatimore.

“E di që Hunter beson se është e rëndësishme të marrësh përgjegjësinë për këto gabime që bëri gjatë një periudhe trazirash dhe varësie në jetën e tij”, tha avokati i tij Chris Clark.

“Ai mezi pret të rikuperohet e tij dhe të ecë përpara”.

Hunter Biden, 53 vjeç, ka punuar më parë si avokat dhe lobist.

Ai u shkarkua nga Marina Amerikane në vitin 2014 pasi doli pozitiv për kokainë.

Marrëveshja për pranimin e fajësisë i jep fund një hetimi afatgjatë të departamentit të drejtësisë nëse ai ka raportuar siç duhet të ardhurat e tij dhe nëse ka bërë deklarata të rreme mbi dokumentet e përdorura për të blerë një armë zjarri në 2018./Albeu.com/


Shtuar 21.06.2023 09:54