Diplomati kryesor amerikan përgënjeshtron lajmin e largimit: Jam në Kabul

Diplomati kryesor amerikan në Afganistan ka kritikuar “raportet e rreme” për vendndodhjen e tij.

Të dielën, ndërsa talebanët përparuan në kryeqytet, departamenti i shtetit amerikan njoftoi se i gjithë stafi i ambasadës ishte evakuuar në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai, i cili ishte nën kontrollin ushtarak amerikan.

Pavarësisht përleshjes, ambasadori Ross Ëilson sqaroi në një statusi në Tëitter se ai dhe stafi i ambasadës ishin ende në Kabul duke punuar shumë për të ndihmuar mijëra qytetarë amerikanë dhe afganë./albeu.com


Shtuar 17.08.2021 10:27