Dëshmia e recepsionistit që gjeti të vdekur 4 turistët rusë: I rashë derës, nuk përgjigjej njeri

 

Ditën e djeshme, rreth orës 22:20 janë gjetur pa shenja jete në një hotel në Qerret të Kavajës, 4 shtetas rusë.

Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, Nikita Belousov, 37 vjeç, Ekaterina Burenkova, 31 vjeçe, kishin një javë që ndodheshin me pushime në Shqipëri dhe dyshohet se duke bërë sauna në hotel janë asfiksuar dhe për pasojë kanë humbur dhe jetën.

Mësohet se ka qenë recepsionisti i hotelit ai që ka gjetur trupat e pajetë të katër turistëve rusë, ndërsa ka njoftuar më pas policinë.

Në dëshminë  e tij ai ka thënë: “Kaluan te recepsioni dhe porositën pije. Pas disa minutash shkova t’u çoja porosinë. I rashë derës, nuk u përgjigj njeri. U futa brenda dhe i pashë që ishin pa shenja jete. Dola me vrap dhe lajmërova të tjerët”.

Burime nga Prokuroria e Kavajës thonë se hetimet po kryhen në dy drejtime për rastin. Instituti i Mjekësisë Ligjore po kryen ekpertizën e trupave të pajetë për të zbardhur shkakun. Paralelisht po zhvillohet edhe ekpertiza për analizat bakteriologjike të ambienteve të saunës së hotelit./albeu.com


Shtuar 16.10.2021 11:05