Britania: Kina duhet ta përdorë udhëtimin në Moskë për të inkurajuar Putinin të tërhiqet nga Ukraina

Xi Jinping duhet të përdorë udhëtimin e javës së ardhshme në Moskë për të inkurajuar Vladimir Putinin që të tërheqë trupat nga Ukraina, ka thënë Britania e Madhe.

“Nëse Kina dëshiron të luajë një rol të vërtetë në rivendosjen e sovranitetit të Ukrainës, atëherë padyshim që do ta mirëprisnim këtë”, tha një zëdhënës i kryeministrit Rishi Sunak.

Udhëheqësi kinez do të vizitojë Rusinë midis të hënës dhe të mërkurës javën e ardhshme në një shfaqje të dukshme mbështetjeje.

“Ne jemi të qartë se çdo marrëveshje paqeje që nuk ka të bëjë me sovranitetin dhe vetëvendosjen e Ukrainës nuk është aspak një marrëveshje paqeje. Pra, ne do të vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Kinës, siç kemi bërë më parë, që t’u bashkohet vendeve të tjera në mbarë botën për t’i bërë thirrje Putinit që të tërheqë trupat e tij”, tha ndër të tjera zëdhënësi i qeverisë britanike./albeu.com