Çfarë është Sindroma Marilyn Monroe? 9 në 10 gra e njohin veten në këtë përshkrim

Marilyn Monroe është një nga ato femra që dyshohet se i ka bërë meshkujt të “humbin” kokën. Biondja kryesore e Hollivudit kishte shumë fansa, ajo u martua tre herë, por kjo nuk i solli lumturi. Pra, kishte një sindromë të quajtur pas saj”, sindroma Marilyn Monroe.

Pse sindroma mban emrin e bjondes së famshme? Po, sepse jeta e saj për emisionin ishte shumë larg asaj që fshihej pas maskave. Dyshimi për veten, mosshoqërueshmëria, tendenca për depresion dhe frikë – e gjithë kjo e përhumbi Marilyn gjatë gjithë jetës së saj. Teksa ishte duke buzëqeshur dhe duke bërë shaka me flirt, askush nuk mund ta imagjinonte se kjo vajzë i mbijetoi alkoolizmit dhe tradhtisë nga prindërit e saj, shkruan albeu.com.

Monroe thjesht nuk e kuptoi se si ishte të jesh e lumtur, kështu që në kokën e saj u krijua një instalacion: “Unë nuk jam i denjë për dashuri”. Aktorja u përpoq me aq sa mundi që ta meritonte, por në imazhin e saj për botën, çdo “e mirë” duhej kalitur me vuajtje dhe dhimbje.

Prandaj, sindroma Marilyn Monroe është një gjendje shpirtërore në të cilën një grua nuk e pranon, e do dhe nuk e vlerëson veten. Njerëzit me këtë sindromë janë të bindur për pavlefshmërinë, jotërheqësinë dhe dështimin e tyre. Ata vuajnë nga vetëvlerësimi i ulët, u mungon plotësisht mbrojtja e kufijve personalë. Sindroma Marilyn Monroe nuk është problem.

Ai prek absolutisht të gjitha sferat e jetës, por mbi të gjitha ndikon në jetën personale. Partnerët e papërshtatshëm, varësia nga njëri-tjetri, zhgënjimi dhe vetëshkatërrimi janë ato që ndjekin një grua në një marrëdhënie me sindromën Marilyn Monroe. /albeu.com/

Shtuar 30.08.2022 23:50