Aksidenti tragjik në Greqi, protesta të dhunshme në qendër të Athinës, qytetarët sulmojnë policinë

Qytetarët grekë zhvilluan sot protesta masive në qendër të Athinës për të treguar indinjatën në lidhje me aksdientin hekurudhor në Larisa që la të vdekur 57 pasagjerë, mes tyre edhe 6 shqiptarë.

Protestuesit akuzojnë qeverinë për aksidentin tragjik, pasi sipa tyre shteti ka lënë pas dore kontrollin për mbarëvajtjen dhe sigurinë e trasnportit publik në vend.

Protestat sot degraduan deri në përdorimin e dhunës.

Siç shihet nga pamjet nga zona e Sintagmës, grupe personash me kapuç që ishin në protestë, sulmuan policët e armatosur me bomba molotovi.

Po ashtu ata kanë shkatërruar edhe karrige dhe tavolina të lokale që ndodheshin pranë, apo objekte të tjera./albeu.com/


Shtuar 5.03.2023 15:04