4 shenja në trup që tregojnë se stresi juaj ka tejkaluar nivelet normale

Të gjithë përjetojmë ankth, dhe shumica prej nesh kanë një qëndrim të qetë kur bëhet fjalë për të pikturuar një fotografi për veten tonë.

Ekspertët na thonë vazhdimisht “mos u stresoni”, por askush nga ne nuk pushoi së shqetësuari vetëm sepse e dëgjoi këtë këshillë. Në shumicën e rasteve është përtej fuqisë sonë.

Ajo që na paralajmëron se nivelet e stresit në trupin tonë janë rritur në mënyrë alarmante është vetë trupi ynë.

Më poshtë albeu.com do ju tregojë se cilat janë sinjalet që marrim:

1. Dhimbje koke jashtëzakonisht të shpeshta dhe të forta

Nëse keni një dhimbje koke me intensitet të ndryshëm pothuajse çdo ditë, atëherë ka shumë të ngjarë për shkak të stresit të tepërt. Dhimbja e kokës është simptoma numër një e ankthit.

2. Kruajtje në trupin tuaj për asnjë arsye

Stresi mund të shkaktojë kruajtje të rëndë të lëkurës (edhe nëse nuk ka shenja të dukshme) deri te skuqjet e vogla të kuqe që shfaqen kryesisht në bark, shpinë, shpatulla dhe fytyrë. Kjo është ndoshta sepse stresi ndikon në sistemin imunitar duke çliruar histaminën, e cila gjithashtu shkakton reaksione të lëkurës.

3. Hani thonjtë, diçka të cilën nuk e keni bërë më parë

Kujdesi për gjymtyrët duke i kafshuar dhe ngrënë thonjtë e duarve apo të këmbëve është rezultat i nervozizmit që vjen nga stresi dhe shfaqet në këtë mënyrë, duke u përpjekur në mënyrë të pandërgjegjshme të menaxhoni stresin e brendshëm.

4. Keni pagjumësi

Nëse e keni shumë të vështirë të bini në gjumë kur bini në shtrat dhe mendja nuk pushon së menduari edhe pse në dukje jeni të lodhur, atëherë keni shumë stres i cili nuk ju lejon të pushoni dhe të qetësoheni./albeu.com


Shtuar 10.12.2021 15:07