3 pjesët e trupit që duhet t’i lani çdo ditë

Dushi ose larja e tepërt mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi. Sipas një mjeku kanadez, me të vërtetë duhet të lani vetëm tre pjesë të trupit tuaj me sapun: sqetullat, ijët dhe këmbët.

Një shpëlarje e thjeshtë me ujë është gjithçka që ju nevojitet.

Sandy Skotnicki, një asistent profesor i dermatologjisë në Universitetin e Torontos, tha së fundmi për The Atlantic se fërkimi i trupit tuaj nga maja deri te thonjtë me ujë dhe sapun mund të çojë në probleme të tilla si ekzema dhe sëmundje të tjera të lëkurës.

Në vend të kësaj, thotë ai, përqendrohuni në vetëm disa “pjesë”, të cilat janë sqetullat, ijët dhe këmbët tuaja.

Nëse e fërkoni të gjithë trupin me sapun, rrezikoni të shkatërroni bakteret e dobishme që ndihmojnë mikrobiomën tuaj të dallojë mikrobet e mira nga ato të këqija, tha Robynne Chutkan, MD, themeluese e Qendrës Digestive për Gratë në Chevy Chase, Maryland.

Trupi juaj ka nevojë për baktere të caktuara, thotë ai, dhe kur i hiqni ato nga lëkura duke e larë me sapun, ai ul imunitetin tuaj ndaj disa viruseve, duke rritur rrezikun për t’u sëmurë./albeu.com


Shtuar 19.03.2022 17:42

Tags: ,