11 të infektuar, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 357 testime, nga të cilët 11 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

7 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Krujë, Vorë, Roskovec, Tepelenë.

Janë 172 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit  nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,936 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 16 Mars 2023)

Raste të reja ditore               11

Të shëruar në 24 orë            13

Të shtruar në spitale             5

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                        357

Testime totale                   2,044,941

Raste pozitive                      333,708

Raste të shëruara                  329,936

Raste Aktive                             172

Humbje jete                              3,600

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                      149

Berat.                         9

Fier                           6

Vlorë                         4

Durrës.                      2

Gjirokastër.             1

Shkodër.                    1


Shtuar 16.03.2023 19:18