Nga mbrëmë në mesnatë Shqipëria u tund nga tërmetet, më i forti 4.5

Një termet i fortë ka lëkundur fuqishëm vendin, lëkundje të ndjera më së shumti në Durrës dhe Tiranë.

Pavarësisht se lëkundje të shkurtra, ishin të fuqishme duke shkaktuar panik tek qytetarët.

Tirana u godit nga një tërmet me madhësi të shkallës 4 rihter, në orën 17:51.

Epiqendra e tërmetit ka qenë rreth në dertin Adriatik 38 km në veriperëndim të Tiranës, dhe 19 km në perendim të Mamurrasit, me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter.

Por lëkundjet e tërmetit kanë nisur që mbrëmjen e kaluar në mesnatë.

Lëkundjet filluan pas orës 23:00, dhe deri në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Më e fortë ishte ajo e orës 23:52, me magnitudë 3.7 të shkallës Rihter.

Epiqendra u raportua në Thumanë, me një thellësi prej 6 kilometër.

Edhe pse ishte një lëkundje e lehtë dhe që zgjati pak sekonda, mjaftuan për të krijuar panik tek ata që e ndien.

Lëkundjet vazhduan edhe pas mesanate, por për fat të mirë me intensitet më të ulët. /albeu.com/


Shtuar 8.06.2020 15:51