Nëse ke ndërmend të bësh pazar të fuqishëm këto ditë, çfarë duhet të kesh parasysh

Nëse ke ndërmend të bësh një pazar të mirë këto ditë ki parasysh:

Bëj inventarin e shtëpisë. Shiko çfarë ke dhe çfarë të mungon.

Bli ushqime afatgjata.

Shiko datën e skadencëc dhe mos blini fruta apo perime gjysmë të kalbuara.

Bëj një kalendar të vakteve. Planifiko se çfarë do gatuash në ditët në vijim, për të shmangur në këtë mënyrë blerjet e panevojshme.

10 super ushqimet që forcojnë imunitetin tuaj janë këto:

Agrumet
Për shkak se trupi juaj nuk e prodhon ose ruan atë, ju duhet vitaminë C çdo ditë për shëndet të vazhdueshëm. Pothuajse të gjitha agrumet janë të pasura me vitaminë C.

Specat e kuq
Specat e kuq përmbajnë dy herë më shumë vitaminë C se agrumet.

Brokoli
Brokoli është i mbushur me vitamina dhe minerale. I mbushur me vitamina A, C dhe E, si dhe shumë antioksidantë dhe fibra të tjera, brokoli është një nga perimet më të shëndetshme që mund të vendosni në tryezën tuaj.

Hudhra
Hudhra ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe ngadalësimin e ngurtësimit të arterieve. Karakteristikat e forcimit të imunitetit të hudhrës duket se vijnë nga një përqendrim i rëndë i komponimeve që përmbajnë squfur, siç është allicina.

Xhinxheri
Xhinxheri ndihmon në uljen e inflamacionit, i cili shërben në uljen e dhimbjes së fytit dhe sëmundjeve të tjera inflamatore.

Spinaqi
Jo vetëm sepse është i pasur me vitaminë C, por është gjithashtu i mbushur me antioksidantë të shumtë dhe beta karoten, të cilët rrisin aftësinë për të luftuar infeksionet.

Kosi
Kosi është një burim i shkëlqyer i vitaminës D, kështu që përpiquni të zgjidhni markat e fortifikuara me vitaminë D.

Bajamet
Janë të mbushura me vitamina dhe gjithashtu kanë yndyrna të shëndetshme.

Çaji jeshil dhe i zi
Janë të mbushura me flavonoide, një lloj antioksiduesi i rëndësishëm.

Kivi
Janë të pasura me lëndë ushqyese thelbësore, duke përfshirë folatin, kaliumin, vitaminën K dhe vitaminën C.


Shtuar 12.03.2020 13:56