Ky sezon mund të anulohet nëse klubet e La Ligas nuk janë në gjendje deri në 27 qershor

Pavarësisht se skuadrat janë pajtuar për të përfunduar këtë sezon La Lioga akoma duhet të presë që presë të japë dritën jeshile që futbolli të
kthehet, shkruan Albeu.com.

Nëse kampionati nuk mund të nisë deri më 27 qershor, do të thotë që situata në vend nuk është përmirësuar dhe futbolli duhet të lihet mënjanë.

“Nëse në atë pikë i tërë vendi nuk është rikthyer në aktivitet normal, futbolli do të jetë ajo që ka më pak rëndësi dhe prishja do të jetë pothuajse totale, “tha një nga presidentët e klubit për MARCA.

Disa ekipe tashmë kanë përjashtuar mundësinë e rikthimit në veprim në fund të prillit ose fillim të majit. Ndërkohë, klubet janë të gatshëm të kompresojnë pjesën e mbetur të sezonit brenda katër deri në pesë javë, duke luajtur tre ditë ndeshjesh në javë.

Megjithëse skuadrat e La Ligas janë akoma të sigurt se do të mund ta mbarojnë sezonin, ata besojnë se kjo mund të ndodhë me ndeshje me dyerve të mbyllura.

“Të luash me tifozët është një rrezik i panevojshëm dhe do të ketë të jenë ngritje, “shtoi një president tjetër i klubit.

Sidoqoftë, pas anulimit të turneut të tenisit Wimbledon, i cili u vendos të zhvillohej në qershor, klubet kanë shprehur pesimizmin e tyre në nëse “La Liga” mund të kthehet së shpejti. /albeu.com/


Shtuar 30.03.2020 19:56