Tifozët bask sulmuan me gurë autobusin e Atleticos, reagon Qeveria Baske pas ankesës së Simeone

Departamenti i Sigurisë i Qeverisë Baske ka siguruar këtë të enjte se Ertzaintza e mbrojti në mënyrë adekuate autobusin e Atletico Madridit pas mbërritjes së tij mbrëmë në stadiumin Anoeta, ku u sulmua nga tifozët e Real Sociedad .

Burime nga Departamenti i Sigurisë kanë pohuar, ndryshe nga sa komentoi dje trajneri i Atletico, Diego Pablo Simeone , se Ertzaintza kishte një pajisje “të projektuar, planifikuar dhe përgatitur paraprakisht” dhe se kishte një prani të policisë gjatë gjithë kohës.

Simeone u ankua se autobusi i Atleticos nuk kishte pasur mbrojtjen e duhur, si në konferencën për shtyp pas ndeshjes, ashtu edhe në përshëndetjen me trajnerin e Real Sociedad. r.t/albeu.com

Shtuar 20.01.2022 12:48