Ratcliffe do që të transferojë talentin e Benficas te Manchester United

Manchester United ka vënë syrin te talenti i Benficas, Antonio Silva, si një nga opsionet kryesore të përforcimit për sezonin e ardhshëm.

Në moshën vetëm 20-vjeçare, Silva është shfaqur si një figurë lider në mbrojtjen e skuadrës portugeze dhe ka tërhequr vëmendjen e gjigantëve anglezë.

Që nga promovimi i tij në ekipin e parë të Benficas në vitin 2022, Silva ka dëshmuar të jetë një shtesë e çmuar, duke u vendosur si një mbrojtës i besueshëm dhe duke treguar potencial të madh zhvillimi.

Paraqitjet e tij nuk kanë kaluar pa u vënë re, dhe përfshirja e tij në kombëtaren e Portugalisë nënvizon statusin e tij si një nga perspektivat e reja më emocionuese në pozicionin e tij.

Të vetëdijshëm për nevojën për të forcuar linjën e tyre mbrojtëse, Manchester United e ka monitoruar nga afër Silvën dhe e konsideron atë si kandidatin ideal për të forcuar skuadrën e tyre.

Skautët e klubit kanë qenë të pranishëm në disa ndeshje të Benficas, duke vëzhguar nga afër ecurinë e mbrojtësit të talentuar.

Me afrimin e merkatos së verës, skuadra angleze po shton përpjekjet për të siguruar Silvën.

Klubi pritet të bëjë një lëvizje vendimtare për lojtarin prej 100 milionë eurosh, megjithëse do të përballet me konkurrencë nga klube të tjera evropiane të interesuara për shërbimet e tij.

Pavarësisht interesimit të tyre, Manchester United do të duhet të menaxhojë me mençuri burimet e tyre financiare pasi pritet të ketë një buxhet të kufizuar për tregun e ardhshëm të transferimeve.

Kjo do të thotë se ata mund të kenë nevojë të shesin disa nga lojtarët e tyre për të financuar transferimin e Silvës dhe shtesa të tjera.

Në përmbledhje, Antonio Silva përfaqëson një prioritet për Djajtë e Kuq në përpjekjen e tyre për të forcuar mbrojtjen e tyre për sezonin e ardhshëm.

Me moshën, talentin dhe projeksionin e tij, mbrojtësi portugez mund të bëhet një pjesë kyçe në projektin afatgjatë të klubit anglez. /Telegrafi/