Një hero i ri në Bernabeu

Vinicius Junior ka pasur një aftësi për të qenë në zemër të momenteve vendimtare deri më tani këtë sezon, me kontributin e tij të fundit që ishte një fitues i vonë në triumfin 2-1 të Real Madrid kundër Sevillas të dielën, 28 nëntor.

Teksa ndeshja hyri në çastet e fundit, me ndeshjen e barabartë 1-1, Vinicius hyri dhe shënoi një gol mahnitës në minutën e 87-të për të siguruar të tre pikët për Real Madridin. Goli i fundit i 21-vjeçarit ka shtuar koleksionin e tij mbresëlënës që ai ka deri më tani këtë sezon – goditjet e tij kundër Shakhtar Donetsk, Elche dhe Levante vijnë në mendje – ndërsa ai vazhdon të dëshmojë se mund të shënojë gola të çdo kalibri.

Një hero i ri në Bernabeu

Tifozët e Real Madridit e kanë vënë re me siguri përmirësimet e Vinicius në lojën e tij dhe e kuptuan këtë në ndeshjen e tyre më të fundit kundër Sevillas duke brohoritur emrin e tij dhe duke i duartrokitur pasi ai u tërhoq në kohën e pushimit të pjesës së dytë. Aftësia e tij për të qëndruar i fokusuar gjatë gjithë ndeshjeve të këtij sezoni dhe për të kthyer shansin kryesor u pa nga të gjithë kundër Sevillas. Mbrëmë pa se cila ishte loja e tij më e mirë për klubin dhe ai u vlerësua lojtari i ndeshjes për përpjekjet e tij.

Vinicius pati vetëm dy goditje në portën gjatë lojës, por e shfrytëzoi rastin më të rëndësishëm në mënyrë mbresëlënëse. Duke bërë këtë, kontributet e tij kanë ardhur në momentet kyçe në La Liga Santander dhe në Ligën e Kampionëve gjithashtu, me golin e tij të fundit duke i dhënë Real Madridit një jastëk me katër pikë në krye të tabelës.

Transformimi i Vinicius

Të theksohet mënyra në të cilën Vinicius e ka përmirësuar lojën e tij vetëm nga sezoni i kaluar është mbresëlënëse për të thënë më së paku.

Nganjëherë sezonin e kaluar, lëvizja e tij do ta shihte atë të krijonte mundësi të shkëlqyera për veten për të shënuar, përpara se në mënyrë të pashmangshme ta vendoste përpjekjen lart mbi shtyllë ose larg nga pista.

Ndërsa këtë sezon, Vinicius është në gjendje të marrë përpjekjet e tij në objektiv në mënyrë më të qëndrueshme. Në La Liga Santander këtë sezon ai ka nëntë gola nga 21 goditje në portë, duke i dhënë atij një gol çdo 119 minuta. Një rritje masive në gjashtë golat e tij në 49 ndeshje vitin e kaluar.

Besimi është çelësi

Nuk ka pasur kurrë asnjë dyshim për aftësinë e Vinicius, megjithatë paraqitjet e tij në vitet e fundit për Real Madridin do të kenë lënë tifozët dhe veten të ndjehen të frustruar.

Që kur Carlo Ancelotti ka ardhur, ai ka besuar plotësisht te braziliani dhe ai filloi të dalë mirë prej tij. Të shohësh atë në qendër të aksionit dhe të arrish në rezultate është shumë çliruese.

Tani, pritshmëritë janë vendosur nga Vinicius, kështu që ai do të kërkojë të ruajë qëndrueshmërinë dhe të jetë në qendër të një sfide për titullin e Real Madridit, si dhe të kërkojë t’i udhëheqë ata në fazat e fundit të Ligës së Kampionëve./h.ll/albeu.com


Shtuar 29.11.2021 11:10