Jose Mourinho parashikon fituesin e Euro 2024, golashënuesin më të mirë dhe lojtarin e turneut

Jose Mourinho ka mbështetur Portugalinë për të fituar Euro 2024, ndërsa paralajmëroi yjet e Anglisë të shkëlqejnë në Gjermani.

Trajneri portugez parashikoi se Selecao do të mbretërojnë dhe do të përsërisin triumfin e tyre të vitit 2016.

Ai zgjodhi Tre Luanët e Gareth Southgate si nënkampione, që do të thotë se ata do të pësonin përsëri në finale.

Portugalia e Roberto Martinezit është një nga favoritët për të fituar Euro 2024 pas një rrugëtimi të shkëlqyer kualifikues.

Njerëzit e tij fituan çdo ndeshje, dhe Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes dhe Bernardo Silva ishin fantastik.

Mourinho mendon se Anglia do të ketë një turne të fortë në Euro 2024 pasi ai gjithashtu mbështeti Harry Kane për të fituar Këpucën e Artë. Frontmeni i Bayern Munichut ishte i shkëlqyer sezonin e kaluar, duke shënuar 44 gola në 45 ndeshje në të gjitha garat.

Kane fitoi Këpucën e Artë të Kupës së Botës 2018 dhe golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të kombit të tij.

Ai do të jetë i etur të provojë pse shumë e konsiderojnë atë si golashënuesin më të mirë në futbollin evropian.

Ish-trajneri i Chelseat dhe Manchester United u anua me Anglinë kur parashikoi lojtarin e tij të turneut në Euro 2024.

Ai zgjodhi Jude Bellingham, i cili me siguri do të jetë njëri për t’u parë në Gjermani.

Bellingham shijoi një sezon të jashtëzakonshëm debutues në Real Madrid, duke regjistruar 23 gola dhe 13 asistime në 42 ndeshje në të gjitha garat.

Ai mund të jetë vendimtar për Tre Luanët në përpjekjen e tyre për t’i dhënë fund një thatësire trofe 58-vjeçare.


Shtuar 12.06.2024 20:19

Tags: