Ekipet historike që u zhdukën dhe disa që mbjetuan, sot vuajnë pasojat (FOTO LAJM)

Ishin ekipe të shkëlqyeshëm për një kohë, por për këto ekipe çdo kohë në të kaluarën ishte më e mirë.

Marca më poshtë ka përgatitur disa ekipe të cilat kanë bërë dikur histori, ndërsa sot ato vuajë për t’u ringjitur e disa të tjera që kanë shpallur falimentin, shkruan Albeu.com.

 

MTK Budapest:

Një nga ekipet e shumta të shkëlqyera në kryeqytetin hungarez ishte MTK Budapest. Skuadra e parë në vend që luajti Kupën Evropiane, në vitin 1955. Gusztav Sebes, ishte trajneri që miratoi skemën 4-2-4, ndërsa në vitin 1964 ai ishte nënkampion Europe, pasi humbi ndaj Sporting de Portugal. Ai ka fituar gjithashtu 23 kapionate dhe 12 kupa si lojtar i kësaj skuadre.

 

MTK Budapest gol olimpico Morais

 

Magdeburg:

 

Ishte një nga skuadrat më të mira në Gjermaninë Lindore, duke fituar 3 liga midis 1972 dhe 1975. Ishtë i vetmi klub në këtë pjesë të vendit që fitoi një titull Evropian, me Kupën e 74 Kupave kundër Milanit të Gianni Rivera. Si shumë skuadra pas murit, ajo u zhyt në kategoritë më të ulëta në Gjermani dhe luan në të Tretën.

Magdeburgo campeón Recopa 1974 vs AC Milan

 

Leipzig Lokomotiv:

 

Ashtu si skuadrat e tjera në Gjermaninë Lindore, ata nuk ishin në gjendje të qëndrojnë në nivelin më të lartë pas bashkimit të vendit dhe tani të luajnë në divizionin e katërt të Gjermanisë. Ka tre liga në fillim të shekullit të 20-të dhe në 1966 fitoi Intertoto. Në vitin 2009 u themelua RB Leipzig dhe, falë investimit të madh financiar, ajo u bë ekipi i parë në një qytet me më shumë se gjysmë milioni banorë.

 

Lokomotiv de Leipzig

 

Parma:

 

Pa shumë tituj në Serie A, skuadra  fitoi dy Kupa UEFA në fund të shekullit dhe një ekip të shkëlqyeshëm: Cannavaro, Thuram, Buffon, Crespo, Veron… Në 2015 shpalli falimentimin dhe më 22 Qershor pushoi zyrtarisht së ekzistuari. Ishte rikthyer për të luajtur në Serie D. Me tre promovime radhazi, në 2018 u kthye në Serie A.

 

Parma campeón UEFA 1999

Rekreativo de Huelva:

 

Skuadra njihet me emrin Dekan sepse është klubi më i vjetër spanjoll i futbollit kur u themelua në 1889. Në historinë e tij 130-vjeçare, arritja e saj më e madhe ishte nënkampionja në Copa del Rey 2003.

Në Ligjin e Falimentimit në 2010 dhe midis 2015 dhe 2017 ishte shumë afër zhdukjes. Më në fund, ai ishte në gjendje të shlyente borxhet e tij dhe tani ai lufton që të mos zbresë në të Tretin.

Recreativo de Huelva final Copa del Rey 2003

 

 

Dnipro:

 

Klubi shkëlqeu në Europa League 2015 duke arritur në finale pasi eliminoi skuadra të tilla si Ajax dhe Napoli. Ajo skuadër, me Kalinic dhe Konoplyanka si yje të mëdhenj, humbi në finale me Sevilla. Në vitin 2017 u ul në kategorinë më të ulët deri sa u zhduk në 2019 Dnipro-1,  u themelua në 2017, është bërë pasardhësi i tij.

Dnipro final Europa League 2015 Sevilla

 

Përzgjedhja e Jugosllavisë:

 

Ishte dy herë gjysmëfinalist i Kupës së Botës dhe dy herë nënkampion në Europe. Si mund të ishte ndryshe, pas luftërave që dënuan zhdukjen e vendit, zgjedhja e tyre u shua. Nëse do të ekzistonte sot, lojtarë të tillë si Oblak, Ilicic, Tadic.

 

Selección Yugoslavia

 

Përzgjedhja e BRSS

 

Ajo mori pjesë në shtatë Kupa Botërore, fitoi Kampionatin Evropian 1960 dhe fitoi Ari në Melburn 1956 dhe Seul 1988. Loja e fundit që ata luajtën ishte në Kampionatin Evropian 1992 nën emrin e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura. Veçmas, ekipet ish-sovjetike nuk kanë arritur rezultate të mëdha.

 

Selección URSS Unión Soviética mundial 1966

Kozmos i Nju Jorkut:

 

Cosmos ishte përsëri në gazeta kur nënshkruan me Raul në 2015, por tashmë ishte një ekip shumë mediatik midis viteve shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë, kur ata nënshkruan lojtarë të shtatit të Neeskens, Carlos Alberto, Pele ose Beckenbauer. Në 1984 NASL u ndërpre dhe klubi zgjati vetëm një sezon më shumë. Në vitin 2010, me rilindjen e NASL, Cosmos i rii themeluar u kthye. /albeu.com/

New York Cosmos Pele Beckenbauer Chinaglia


Shtuar 19.07.2021 21:25