“Dora e Zotit” ishte afër të rikrijohej në Kupën e Kombeve të Afrikës

Kameruni rezervoi vendin e tyre në 1/16-ën e Kupës së Kombeve të Afrikës në stilin më dramatik, me VAR-in për t’iu falënderuar në minutën e pestë të kohës shtesë.

Kamerunasit menduan se po eliminoheshin qysh në fazën e grupeve, kur Gambia, e cila përfundoi në fund të grupit, mendoi se kishte barazuar në minutën e 95-të për të bërë rezultatin 3-3.

Pasoi një kontroll i VAR-it dhe ndërsa i gjithë Kameruni ishte nën ethe, përpara se të konfirmoheshin si të dytët në Grupin C.

Vetullat u ngritën kur numri 1 i Manchester United Andre Onana filloi në stol për këtë ndeshje, gjersa gjërat së shpejti do të zbërtheheshin edhe më tej.

Ndërsa Karl Toko Ekambi u dha atyre epërsinë, skuadra e Rigobert Song u mposht shpejt me rezultatin 2-1 dhe ia ngul sytë eliminimit.

Golat e Ablie Jallow dhe Ebrima Colley pesë minuta para fundit, djersitën anën e fantazuar të Song.

Një autogol nga James Gomez në minutën e 87-të u hodhi atyre një litar shpëtimi përpara se mbrojtësi Christopher Wooh të shënonte një gol dramatik në kohën shtesë.

Drama nuk po mbaronte me kaq, megjithatë, dhe Gambia mendoi se kishte arritur një pikë të madhe kur topi në minutën e 95-të u godit nga Colley, për të shokuar lojtarët dhe trajnerët e Kamerunit.

Vëzhgimi i mëtejshëm nga VAR zbuloi se Colley në fakt e kishte futur topin në rrjetë me dorë dhe me të drejtë u anulua.

E gjithë kjo nënkuptonte që Kameruni përfundoi përpara Guinesë me golat e shënuar, ndërsa Gambia u eliminua pas një humbjeje të tretë radhazi.

Kameruni tani do të përballet me Nigerinë në 1/16 në Abidjan të shtunën. /Telegrafi/


Shtuar 24.01.2024 14:32