Championsi kalon nga Portugalia, formati i ri mund të miratohet këtë javë

Formati i ri i Champions League , i cili do të jetë në fuqi nga 2024 , mund të miratohet që nga java tjetër. Gazeta Portugeze A Bola shkruan , duke specifikuar se sipas Lars-Christer Olsson , president i ligave evropiane, aksioni përfundimtar do të jepet të  mërkurën, gjatë një takimi të Komitetit Ekzekutiv të Uefa.

Detajet ende nuk janë përcaktuar, por duhet të bihet dakord një ditë më parë, gjatë takimit të Komisionit të Garave të Klubeve, i udhëhequr nga presidenti i Shoqatës së Futbollit Portugez, Fernando Gomes, shkruan Albeu.com.

Kampionët e rinj, rezultat i një kompromisi midis Uefa dhe ECA, parashikon lamtumirën në fazën e grupeve , e cila do të zëvendësohet nga i ashtuquajturi ” modeli zviceran “, domethënë, bazuar në formatin e përdorur për kampionatin zviceran :  36 skuadra , pra 4 më shumë se ato aktuale, të cilët do të luajnë 10 ndeshje, 5 në shtëpi dhe 5 jashtë, gjithmonë me kundërshtarë të ndryshëm dhe me një kalendar të hartuar në bazë të një ndarjeje në grupe.

Të tetë me numrin më të lartë të pikëve në renditje kalojnë në raundin e 16-të, ata të klasifikuar midis vendit të nëntë dhe të 24-të do të luajnë në play-off për tetë vendet e mbetura. Faza e nokautit do të zhvillohet si ajo aktuale. /albeu.com/


Shtuar 29.03.2021 12:22