Allegri dhe Agnelli ndjekin ndeshjen nga tribuna, Napoli vendimtar për fatin e Pirlos

Projekti i Pirlos në pankinën e Juventusit duket drejt fundit. Rreziku për të mos arritur as një vend në zonën Champions, që do të ishte një tragjedi për klubin bardhezi, e bën ndeshjen e të mërkurës me Napolin, vendimtare jo vetëm për Juven, por edhe për teknikun Pirlo.

Sipas mediave italiane, presidenti Agnelli ka ndjekur derbin e djeshëm me Torinon nën shoqërinë e Massimiliano Allegrit, pasi të dy janë miq shumë të mirë, por nuk përjashtohet mundësia që të kenë biseduar për një rikthim të bujshëm të Max në pankinën bardhezi.

Momentalisht në Itali janë të sigurt që nëse Juventusi nuk arrin të fitojë ndeshjen me Napolin të mërkurën, atëherë Pirlo do të shkarkohet dhe i vetmi emër i madh që mund të ulet menjëherë në stol është pikërisht Allegri.

Megjithatë edhe nëse bardhezinjtë arrijnë të fitojnë me Napolin dhe arrijnë të sigurojnë një vend në zonën Champions, presidenti Agnelli duket i bindur të ndërpresë bashkëpunimin me Pirlon në fund të sezonit, pasi Juventusi i tij nuk ka arritur të tregojë një identitet të qartë loje.

Në këtë rast diferenca është se nëse Pirlo do të arrijë të mbyllë sezonin në pankinën e Juventusit, atëherë për të pasuar ish mesfushorin italian favorit nuk do të jetë më Allegri, por njëri mes Zinedine Zidane dhe Simone Inzaghit.

Të dy këta janë trajnerë të rinj dhe me entuziazëm e dëshirë për të bërë mirë, ndaj Agnelli do të ishte gati t’u besonte pankinën, duke qenë se nuk është shumë fans i rikthimeve si në rastin e Allegrit, që ka fituar 5 tituj radhazi me Juventusin.


Shtuar 4.04.2021 11:51