Shqiptari pranon krimin e rëndë dhe tregon motivin e pazakontë: Po, unë e vrava!

“Unë e vrava sepse më ofendoi mua dhe familjen time”. Kështu e motivoi 40 vjeçari shqiptar Shaban Fejza vrasjen e bashkatdhetarit të tij 27-vjeçar Santino Xhyra, ngjarje e ndodhur të enjten në rrethin Libertà të Barit. Shqiptari u arrestua në dispozicion të prokurorit publik pas një hetimi të shpejtë nga policia lokale.

Për t’i vendosur hetuesit në rrugën e duhur ishin deklaratat e burrit që jetonte me viktimën, i cili ishte dëshmitar i vrasjes dhe tregoi në detaje momentet që i paraprinë dhe pasuan atë.

Sipas dëshmisë, në orët e para të pasdites, Xhyra kishte pasur një diskutim me xhaxhain e saj, i cili jetonte në banesën më sipër për shkak të pagesave të vonuara të disa faturave. Më vonë ai gjithashtu do të kishte një konfrontim të hidhur me Fejzën, i cili kishte ndërmend të merrte me qira apartamentin e viktimës.

Pas sherrit me fjalë, kaluan në vepra. Fejza e ka qëlluar me shuplakë Xhyrën dhe ai është kundërpërgjigjur duke e qëlluar me grusht.

40 vjeçari më pas është larguar nga shtëpia përmes Petrelli për t’u kthyer menjëherë me një armë në dorë, me të cilën e qëlloi me tre plumba viktimën 27 vjeçare. Transporti në spital ishte i padobishëm për të, ku ai vdiq disa minuta pasi mbërriti në dhomën e urgjencës.

Shoku i dhomës së viktimës, gjithashtu një shqiptar, nuk hezitoi t’i tregonte policisë gjithçka, e cila gjurmoi me shpejtësi Fajzën. Njeriu rrëfeu dhe u lejoi hetuesve të gjenin armën, e cila ishte hedhur në një deponi përmes Sarriga Visconti.


Shtuar 12.03.2021 18:53