Tragjike në Itali, 23-vjeçarja ukrainase vritet nga ish-bashkëshorti

Në Fano, Itali, një 23-vjeçare ukrainase, Anastasiia Alashri, u gjet e vdekur. Trupi me shenjat e tre plagëve me thikë, u gjet në fshatin Villa Giulia. Autori i dyshuar, ish-bashkëshorti, 42-vjeçari egjiptian, është bllokuar në stacionin e Bolonjës.

E reja, e cila mbërriti në Itali në mars pasi u arratis nga Kievi pas luftës që goditi Ukrainën, punonte në një restorant në Fano por të dielën nuk u paraqit në punë dhe alarmi u ngrit. E reja, me sa duket, kishte shkuar te ish-i i saj para se të vdiste për të marrë disa rroba.

23-vjeçarja Anastasiia Alashri mbërriti në Itali në muajin mars pasi u arratis nga Kievi për shkak të pushtimit rus. Punonte në një restorant në Fano.

Të dielën në mëngjes, Anastasiia kishte vendosur të kthehej në shtëpinë e saj për të marrë disa sende personale: këtu takoi ish-partnerin e saj me të cilin duket se shpërtheu një tjetër debat i ashpër. Që nga ai moment i kanë humbur të gjitha gjurmët, deri në atë pikë sa shoku i tij i shqetësuar ka vendosur të shkojë në polici dhe të denoncojë ngjarjen.

Kërkimet kanë nisur menjëherë, nëpërmjet veprimeve të policisë gjyqësore të koordinuara nga Prokuroria Publike Pesaro, ku janë përfshirë ushtarët e Njësisë Hetimore Pesaro-Urbino dhe kompania Fano, e cila bëri të mundur kapjen e autorëve të dyshuar për sjelljen e keqtrajtimit duke tentuar ndoshta të largohej nga territori kombëtar. Në dritën e elementëve të rinj të grumbulluar, Prokuroria Publike e Pesaros lëshoi një urdhër ndalimi për veprën penale të vrasjes. Vrasësi i dyshuar më pas u dërgua në burgun e Bolonjës.


Shtuar 14.11.2022 21:15