Tesla pezullon blerjet e makinave me Bitcoin

Tesla ka pezulluar blerjet e automjeteve duke përdorur Bitcoin për shkak të shqetësimeve të ndryshimit të klimës, tha CEO i saj Elon Musk përmes një postimi në Twitter.

Bitcoin ra me më shumë se 10% pas postimit të Elon Musk, ndërsa aksionet e Tesla pësuan ulje gjithashtu.

Njoftimi i Tesla në mars se do të pranonte kriptovalutën u prit me një protestë nga disa ambientalistë dhe investitorë.

Prodhuesi i makinave elektrike kishte zbuluar në shkurt se kishte blerë 1.5 miliard dollarë të monedhës digjitale më të madhe në botë./albeu.com


Shtuar 13.05.2021 09:12