“Rrugorja” rrit vigjilencës, pezullon 453 patenta dhe arreston 81 shoferë gjatë një jave

Policia Rrugore ka rritur prezencën në akset rrugore nacionale, zonat bregdetare dhe ato turistike.

Monitorim i qarkullimit të automjeteve duke përdorur mjete të paloguara, dronë, kamera dhe aparate fotografike, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë së jetës në rrugë.

Në zbatim të detyrave të caktuara në Planin Operacional “Respekto rregullat, shpëto jetë”,  Policia Rrugore në të gjithë vendin vijon kontrollet intensive parandaluese në zonat me risk të lartë për ngjarjet rrugore me pasoja të rënda për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, me fokus shkeljet dhe mjetet që janë rrezik potencial për t’u përfshirë në këto ngjarje rrugore.

Nga kontrollet e dedikuara  në rrugët urbane dhe interurbane në të gjithë vendin, përgjatë një jave, nga Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Rrugore Tiranë dhe Sektorët e Policisë Rrugore në qarqe, janë arrestuar në flagrancë 81 drejtues mjetesh dhe motomjetesh, nga të cilët 33 për drejtim mjeti pa leje drejtimi dhe 48 për drejtim mjeti në gjendje të dehur;

Janë pezulluar 453 leje drejtimi, nga të cilat 324 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 78 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 51 për shkelje të tjera;

Janë ndëshkuar me masë administrative 5771 drejtues mjetesh, për shkelje që sjellin pasoja në jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës, konkretisht:

2519 për parakalime të gabuara, 1544 për përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit, 592 drejtues mjetesh për mosvendosje të rripit të sigurimit, 583 drejtues motomjetesh për mospërdorim të kaskës mbrojtëse, 499 për shpejtësi tej normave të lejuara apo sjellje agresive në rrugë dhe 34 për shkelje të semaforit etj.

Policia Rrugore nisur nga ngarkesa e shtuar e trafikut gjatë fundjavës, kryesisht në akset rrugore interurbane dhe urbane, me destinacion zonat bregdetare të vendit, apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, të mos nxitojnë për të arritur në destinacion duke kryer parakalime të gabuara e manovra të rrezikshme në rrugë, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit, të mos drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, të vendosin rripin e sigurimit dhe kaskën mbrojtëse.

Ftojmë qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo shkelje të Kodit Rrugor, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe një reagim të shpejtë dhe profesional!/albeu.com

 

Shtuar 12.06.2021 14:25