Një rast i vetëm me Covid-19 mbyll parkun Disneyland në Shanghai

Shanghai Disneyland është mbyllur për të paktën dy ditë pasi një vizitor në fundjave rezultoi pozitiv për Covid-19 pasi u kthye në shtëpi.

Parku kinez do të mbyllet të hënën dhe të martën dhe të gjithë vizitorët dhe stafi po testohen.

Punonjësit shëndetësorë me kostume mbrojtëse i ekzaminonin ata ndërsa fishekzjarrët shpërthyen rreth kështjellës historike të parkut.

Kina shpreson të arrijë zero infeksione përpara se të presë Lojërat Olimpike Dimërore, të cilat fillojnë në shkurt.

Vendi ku u zbulua për herë të parë virusi kishte zyrtarisht 92 raste të reja të hënën.

Një person që vizitoi parkun Disneyland në Shangai të shtunën doli pozitiv për virusin pasi u kthye në një rajon aty pranë, raportojnë mediat shtetërore kineze. /albeu.com


Shtuar 1.11.2021 18:49