Ministri i Jashtëm ukrainas: Gjermania mund të na ndihmojë më shumë me municione

Kompanitë ruse që prodhojnë raketa dhe dronë nuk po sanksionohen mjaftueshëm, thotë ministri i jashtëm i Ukrainës.

“Unë personalisht dërgova një listë të kompanive të përfshira drejtpërdrejt në prodhimin e raketave (BE). Fatkeqësisht, ne nuk shohim që këto kompani të sanksionohen sa duhet. Jam vërtet i hutuar dhe ne kemi parë disa, pak sanksione kundër kompanive të përfshira në prodhimin e dronëve dhe raketave që janë të përfshira në paketën e sanksioneve të BE-së prej 10, por mund të ishte bërë shumë më tepër dhe duhet bërë shumë më tepër”, tha Dmytro Kuleba për gazetën gjermane Bild.

Kuleba tha gjithashtu se Gjermania “mund të ndihmojë vërtet më shumë me municione”./albeu.com


Shtuar 12.03.2023 11:44