Më afër se asnjëherë më parë, NASA zbulon asteroidin që do të atmosferën e Tokës këtë javë

Një asteroid që lëviz drejt atmosferës së Tokës është zbuluar së fundmi nga NASA.

Asteroidi 2023 BU u vu re nga Qendra e NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS) të shtunën (21 janar) dhe është planifikuar të kalojë para nesh të premten në mëngjes (27 janar) rreth orës 12:30.

Shkëmbi do të kalojë rreth 2500 milje mbi sipërfaqen e Tokës, duke e bërë atë asteroidin e katërt më të afërt të hapësirës në të kaluarën dhe të ardhmen që do t’i afrohen planetit tonë.

Kjo është aq afër Tokës sa është vetëm nën një distancë mesatare prej tre përqind midis Tokës dhe Hënës.

Edhe nëse ky asteroid do të kishte një trajektore për planetin Tokë, nuk do të kishte shumë për t’u shqetësuar pasi, sipas CNEOS, nuk është një asteroid fort i madh.

Sipas ekspertëve të hapësirës në NASA, çdo asteroid më i tillë do të kishte më shumë gjasa të digjej në atmosferën e Tokës sesa të godasë tokën. /albeu.com


Shtuar 24.01.2023 17:58