Grushti i shtetit në Sudan, vazhdojnë protestat pas pushtimit ushtarak

Protestuesit sfidues mbeten në rrugët e Sudanit pasi forcat e armatosura të vendit nisën një grusht shteti ushtarak.

Duke brohoritur dhe valëvitur flamuj, ata kanë bllokuar rrugët në kryeqytetin Khartoum dhe në mbarë vendin pas marrjes së kontrollit.

Të hënën, udhëheqësi i grushtit të shtetit, gjenerali Abdel Fattah Burhan shpërndau sundimin civil, arrestoi liderët politikë dhe shpalli gjendje të jashtëzakonshme.

Ushtarët hapën zjarr mbi turmat dhe thuhet se vranë dhjetë njerëz.

Grushti i shtetit është dënuar nga ndërkombëtarët. Diplomatët thanë për agjencinë e lajmeve AFP se Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet të martën për të diskutuar krizën./albeu.com


Shtuar 26.10.2021 08:57