E FUNDIT/ Çfarë ndodhi në sallë? GJKKO shtyn vendimin për ish-gjyqtaren e Krujës

Ditën e sotme kur duhej të jepej vendimi për ish-gjyqtaren e Krujës Enkeleda Hoxha, është shtyrë vendimi.

Mësohet se GJKKO ka shtyrë vendimin dhe shkak është bërë mungesa e avokatëve mbrojtës.

Burimet bëjnë me dije se vendimi do të jepet në seancën e ardhshme dt. 24.12.2021, ora 13:00.

Pse u arrestua gjyqtarja Enkeleda Hoxha?

Prokuroria e Posaçme bëri të ditur se, në pranga është vënë gjyqtaria e Krujës Enkeleida Hoxha, kryesekretarja e kësaj gjykate, kancelari dhe avokati Aldo Tabaku.

Gjykata e Posaçme ka miratuar masat e ndalimit për këta persona pas kërkesës së SPAK. Urdhër-ndalimet, ndërkohë, janë ekzekutuar këtsotnga policia. Ndaj tyre janë ngritur akuzat e korrupsionit, shpërdorimit të detyrës, si dhe ndikimit te funksionarët publik. Janë sekuestruar disa kompjutera e materiale të ndryshme në gjykatë.

Të njëjtat burime kofidenciale bëjnë me dije se SPAK ka prova që të akuzuarit, kundrejt ryshfeteve, kanë liruar persona të ndryshëm nga qelitë, ndër të cilët edhe personazhe të njohur të botës së krimit.

Po ashtu, janë shoqëruar në polici mbi 10 persona. Mes të shoqëruarve ka edhe oficere të policisë gjyqësore, edhe kancelari i gjykatës. /albeu.com/

 

 


Shtuar 10.12.2021 15:40